Black Friday – vybraný proteín za polovičné ceny!
Navyše zľava 20 % aj na Stay fit. Kód: BLACK
Navyše zľava 20 % aj na Stay fit. Kód: BLACK
Nadúvanie počas diéty? Možno zaň nemôže to, čo si myslíte. Výživový poradca Jiří Skála odhalí jeho príčiny a poradí, ako plynatosti predchádzať. Zaujíma vás, ktoré bežné potraviny môžu byť vinníkmi a aké tajomstvá skrývajú babské rady proti nafúknutému bruchu? Čítajte ďalej.
Okolo tejto témy panuje jeden veľký mýtus, a to že bielkoviny nadúvajú. Bielkoviny samy osebe nenadúvajú. Nadúvať však môžu:
Ich súčasťou je okrem bielkovín aj vláknina a nestráviteľné sacharidy. Niektoré z týchto sacharidov sa v tenkom čreve nerozkladajú a fermentujú. To vedie k tvorbe plynov.
Niektoré bielkoviny, najmä živočíšneho pôvodu (mäso) môžu byť pre zažívací systém ťažšie na trávenie. A sme zase pri nepohodlí a nadúvaní.
Ak ste voči nim intolerantní, príčinou plynatosti môžu byť umelé sladidlá alebo laktóza obsiahnutá v niektorých výživových doplnkoch.
Niektorí ľudia môžu byť pri príliš vysokom príjme citlivejší na trávenie bielkovín, a to môže spôsobovať nadúvanie.
Pri proteínových nápojoch môže nadúvanie spôsobovať predovšetkým prebiotická vláknina inulín. Ak ste neboli pred diétou na vlákninu zvyknutí, jej náhly vyšší príjem vám môže spôsobovať plynatosť.
Pri tyčinkách môže zase nadúvanie spôsobovať látka zvaná oligofruktóza. Tá je známa tým, že podporuje zdravie črevnej mikroflóry, pretože slúži ako potrava pre prospešné baktérie v tráviacom trakte. U niekoho však môže vyvolať nadúvanie a ďalšie zažívacie ťažkosti. V čreve totiž fermentuje, čo môže viesť k produkcii plynov.
Keď sa k tomu pridá ešte odporúčané množstvo zeleniny, dostanete sa na výrazný príjem vlákniny počas dňa.
Dostatočné množstvo vlákniny je žiaduce. Ukazuje sa, že má pozitívny vplyv na zdravie tráviaceho traktu, kontrolu hmotnosti, ale aj na reguláciu hladiny cukru v krvi. Pokiaľ vám jej náhle zvýšenie spôsobuje zažívacie problémy, odporúčam jej príjem zvyšovať postupne a sledovať, ako bude vaše telo reagovať. Chvíľu skrátka trvá, než si na ňu tráviaci trakt zvykne.
Do mnohých jedál a nápojov už dnes pridávame patentovanú zmes enzýmov DigeZyme. Nenechajte sa zmiasť nie príliš lákavým názvom. Ide o enzýmy, ktoré zlepšujú trávenie a vstrebávanie živín. Na výslednej chuti konkrétnych jedál ich nespoznáte. Inak povedané: tieto enzýmy vášmu telu prospejú, chuť jedla nijako neovplyvnia.
Konkrétne je v tejto zmesi 5 druhov enzýmov (amyláza, proteáza, laktáza, lipáza a celuláza), ktoré:
Ak pretrvávajú problémy s nadúvaním a bolesťou v podbrušku, odporúčam:
Vyhnúť sa potravinám, ktoré k nadúvaniu prispievajú (fazuľa, cibuľa, brokolica, kapusta) alebo aj potravinám s vysokým obsahom sodíka (ten majú slané potraviny). A, naopak, existujú niektoré potraviny alebo bylinky, ktoré môžu pomôcť zmierniť stav plynatosti. Sú to napr.:
Foto: Depositphoto, KetoDiet
Tento článok stojí za zdieľanie!
Výživový poradca a kondičný tréner v jednej osobe. Zodpovedne rozširuje náš sortiment o nové produkty a píše články o zdravom životnom štýle.
Ako správny copywriter zásobuje náš blog novinkami zo sveta proteínovej diéty, rozhovormi o chudnutí a článkami z oblasti aktívneho životného štýlu.