Black Friday – vybraný proteín za polovičné ceny!
Navyše zľava 20 % aj na Stay fit. Kód: BLACK
Navyše zľava 20 % aj na Stay fit. Kód: BLACK
Jedlo nad vami zvíťazilo a vy ste pravdepodobne vypadli z ketózy? Ako pokračovať, aby celé doterajšie snaženie neprišlo navnivoč? Prezradíme v článku.
Za to, že počas proteínovej diéty chudneme, vďačíme kalorickému deficitu a ketóze. Nezľaknite sa odborného názvu, vysvetlíme ju jednoducho. Keď v strave výrazne obmedzíme sacharidy, telo si hľadá iný zdroj energie. Nachádza ho v nadbytočných tukoch. Začne ich spaľovať a my prirodzene chudneme.
Predpokladom je práve nízky príjem sacharidov. V prvom kroku odporúčame max. 50 g denne. Výživová poradkyňa Martina Weisserová upozorňuje na to, že „niekto dokonca musí znížiť denný príjem sacharidov pod 30 g. Všetko závisí aj od toho, ako často sme diéty v minulosti držali, od nášho veku, veľkosti nadváhy a pod.“
Keď všetko dodržiavame podľa pravidiel, trvá 3 – 5 dní, než náš metabolizmus vyčerpá zásobný glykogén zo svalov a pečene, ktorý je hlavným zdrojom energie pre bunky. Obmedzenie sacharidov sa môže prejaviť podobne, ako keď každoročne nastupuje sychravé počasie – dočasnou únavou alebo napätím v oblasti hlavy.
„Až potom telo začne ako zdroj energie využívať tukové zásoby, ktoré si začne pretvárať na energiu pomocou tzv. ketolátok,“ vysvetľuje Martina.
V začiatkoch diéty nám môžu pomôcť exogénne ketóny s chuťou dračieho ovocia. Podporí tvorbu ketolátok a uľahčí počiatočnú fázu chudnutia.
Spoznáme ju tak, že:
Môžeme sa však aj viac potiť a pot môže mať iný zápach ako obvykle. Môžeme pociťovať sucho v ústach.
Pokiaľ v priebehu diéty nejakou diétnou chybou zvýšime prísun sacharidov, môže sa stať, že z ketózy vypadneme. „Toto je veľmi individuálne – niekomu metabolizmus sem-tam nejakú chybičku odpustí, iný musí byť veľmi striktný,“ hovorí výživová poradkyňa.
To, že vypadneme z ketózy, spoznáme tak, že:
Ale pozor! Občasné výkyvy hmotnosti nemusia nutne znamenať výpadok z ketózy. Pokiaľ všetko dodržujete podľa pravidiel, nestrachujte sa. Niekedy je lepšie menej sa pozorovať. Namiesto váhy vezmite do ruky krajčírsky meter a merajte úbytky centimetrov.
To záleží na tom, ako veľmi sme šliapli vedľa.
Veľmi odporúčame si počas chudnutia rozmyslieť, či vám to za to stojí.
Prirodzene nadviažte už na diétny plán tam, kde ste prestali. Nezabúdajte ani na dostatok zeleniny a zdravých tukov.
Nič nepokazíte, keď návrat do ketózy podporíte exogénnymi ketónmi.
Najhoršie je usúdiť, že je celé chudnutie stratené a že pokračovať nemá zmysel. Podľa úbytku centimetrov môžete zvážiť prípadné predĺženie diéty o pár dní.
Pri strese dochádza v tele k rôznym neurologickým a metabolickým zmenám a mení sa aj naše správanie. Tieto zmeny sú krátkodobo dôležité a umožňujú nám vyrovnať sa s rôznymi typmi záťaže.
Dlhodobý alebo chronický stres je však škodlivý a chudnutie neprospieva. Naopak, môže viesť k zvýšenému ukladaniu tukových zásob.
Prečítajte si, ako spolu vychádzajú stres a chudnutie.
Výživová poradkyňa zdôrazňuje, aké je dôležité nájsť si vnútornú rovnováhu. „Je potrebné mať nejaký svoj ventil, ktorým si vyčistíme hlavu. A je jedno, či je to športová aktivita, čítanie, cestovanie alebo čas strávený s priateľmi. Dôležité je vedieť sa zastaviť, načerpať energiu a radovať sa aj z maličkostí,“ dodáva.
Foto: KetoDiet, Depositphotos
Tento článok stojí za zdieľanie!
Naša diétna koučka je v oblasti výživového poradenstva ako doma. Zdravý jedálny lístok je pre ňu vášňou. Vymýšľa pre vás recepty z kvalitných surovín.
Ako správny copywriter zásobuje náš blog novinkami zo sveta proteínovej diéty, rozhovormi o chudnutí a článkami z oblasti aktívneho životného štýlu.