Black Friday – vybraný proteín za polovičné ceny!
Navyše zľava 20 % aj na Stay fit. Kód: BLACK
Navyše zľava 20 % aj na Stay fit. Kód: BLACK
Keď sa pustíte do proteínovej diéty, vaše telo začne prednostne spaľovať tuky a vy budete chudnúť. Môže za to kombinácia kalorického deficitu a ketózy. Zistite, čo sa s telom pri nízkosacharidovom stravovaní deje.
Nutričná ketóza je stav, pri ktorom sa vám zvýši hladina tzv. ketolátok v tele. Dochádza k nej vtedy, keď telo namiesto sacharidov (glukózy) začne využívať ako zdroj energie vlastné tukové zásoby.
O ketóze sa tu dozviete:
Zmeníte jedálniček na nízkosacharidový.
Z vašich tukových zásob sa začnú uvoľňovať mastné kyseliny.
Tie sa dostanú do pečene a premenia sa na ketolátky (tzv. ketogenéza).
Tieto ketolátky alebo ketóny tvoria nový zdroj energie pre svaly a čiastočne aj pre mozog.
Ak vo svojom jedálničku znížite obsah sacharidov na minimum, dostanete sa do ketózy. Čo znamená na minimum? Jedzte maximálne 50 g sacharidov denne. Potom u vás nastane zmena metabolizmu, na základe ktorej si vaše telo ako primárny zdroj energie zvolí namiesto sacharidov práve tuky.
Jednoduchou cestou, ako si správne upraviť jedálniček tak, aby sa vaše telo dostalo do ketózy hneď v prvých 2 – 4 dňoch, je proteínová diéta KetoDiet. Od samého začiatku diétneho plánu totiž jete špeciálne nutrične upravené jedlá sa:
Spoločne s proteínovými jedlami si každý deň doprajete veľkú porciu povolenej zeleniny, ktorá vám dodá dostatok vlákniny, a zdravých tukov, ako sú napríklad kvalitné oleje, avokádo alebo najrôznejšie orechy.
Začnite vyplnením BMI kalkulačky. Dozviete sa, ako na tom vaše telo je a či potrebujete schudnúť.
Ketóny telu môžete dodať aj zvonku a urýchliť tak nástup ketózy. Pomôžu vám exogénne ketóny – doplnok stravy, ktorý rozmiešate vo vode. Hotový nápoj chutí po dračom ovocí.
Ako spoznáte, že u vás nastala ketóza a optimálne chudnete? Dajte na svoje pocity. Mali by ste zaznamenávať:
úbytok kilogramov a centimetrov na obvodoch,
príliv energie
a žiadny hlad.
Môže sa stať, že vám niekoľko dní po sebe nezmizne ani jediný centimeter. Vaše telo chudne vo vlnách, preto sa nemerajte každý deň, ale pravidelne – napríklad raz týždenne.
Keby vás však pocit, že u vás ketóza neprebieha, neopúšťal, môžete vyskúšať diagnostické prúžky na analýzu moču (napr. KetoPhan), ktoré kúpite v každej dobrej lekárni. Ketóny sa vyplavujú do krvi a moču a práve v nich ich teda možno zistiť. Myslite však na to, že hladina ketónov v moči v priebehu dňa kolíše, takže výsledok nemusí byť 100 % presný.
Diagnostické prúžky navyše nepoznajú všetky ketolátky, ale len acetoacetát. Výsledok teda nemusí zodpovedať ani množstvu ketónov v krvi. A množstvo ketónov v krvi a v moči tiež nezávisí len od rýchlosti ich tvorby, ale aj od rýchlosti ich odbúravania. Pokiaľ vám prúžok nezružovie, vôbec to nemusí znamenať, že nie ste v ketóze. Okrem toho intenzita sfarbenia prúžku a dokonca ani množstvo ketónov v krvi rýchlosť vášho chudnutia neovplyvnia.
Ak ste sa už niekde stretli s tvrdením, že ketóza ohrozuje váš život, potom si takmer s istotou dotyčný pletie nutričnú ketózu s nebezpečnou diabetickou ketoacidózou. Ketoacidóza vzniká len u osôb, ktoré nie sú samy schopné produkovať inzulín, hormón, ktorý okrem iného brzdí výrobu ketónov – teda u diabetikov (obvykle I. typu, alebo veľmi rozvinutého II. typu). Hladiny ketónov sa tak dostávajú za kritickú hranicu, čo je pre daného človeka veľmi nebezpečné.
Často sa pýtate, či pri keto diéte netrpia pečeň a obličky. Ide o tzv. čistiace orgány. Pomáhajú z tela vylúčiť škodlivé látky, ktoré vznikajú okrem iného aj pri odbúravaní tukov. Po určité obdobie je ketóza pre telo úplne prirodzený stav. Pečeň a obličky sú na ňu prispôsobené a ak sú zdravé, ľahko si s ňou poradia.
Obezita a nadváha predstavujú pre PEČEŇ a OBLIČKY väčšiu záťaž než ketóza.
V období 12 týždňov (3 × 4 týždne), čo zodpovedá diétnemu plánu INTENSE, budete chudnúť bezpečne. Po tomto období môžete začať sacharidy v strave pozvoľna zvyšovať, pokiaľ sa nerozhodnete dodržiavať low carb štýl stravovania dlhodobo. Ak plánujete zostať v ketóze dlhšie ako 12 týždňov, môžete sa tiež poradiť s našimi výživovými poradkyňami, ktoré sa vám budú individuálne venovať.
Aj keď je ketóza pre telo prirodzeným stavom, môže sa pri nej vyskytnúť niekoľko nežiaducich účinkov. Ktoré to sú a ako si s nimi poradiť?
Hneď v úvodných dňoch proteínovej diéty telo vyčerpá zásoby glykogénu uložené vo svaloch a v pečeni a spoločne s glykogénom sa z tela uvoľňuje aj veľa vody. Organizmus si zároveň zvyká na nové stravovanie s minimálnym obsahom sacharidov. Vzhľadom na tieto zmeny môžete pociťovať slabosť, ľahkú nevoľnosť až malátnosť. Ak sa tak stane, dbajte na dostatočný pitný režim (2 až 3 l vody denne) a jedzte každý deň 500 g povolenej zeleniny, ktorú si môžete prípadne aj ľahko osoliť.
Od nepríjemných stavov vám môžu uľaviť aj exogénne ketóny, ktoré uľahčujú prechod do ketózy.
S odvodnením organizmu súvisí aj potreba neustále chodiť „na malú“. A to je dobre. Telo sa zbavuje toxínov vznikajúcich pri odbúravaní tukov. Aj tento účinok však zvyčajne odznie, hneď ako telo vyčerpá všetky uložené zásoby glykogénu. Preto je veľmi dôležité počas celej diéty dostatočne piť nesladené tekutiny – 2 až 3 l vody denne.
Je to bežný vedľajší účinok vyvolaný zvýšenou hladinou ketónov. Konkrétne ide o acetón ktorý je z organizmu vylučovaný dychom a močom. Pachuť alebo sucho v ústach spoľahlivo zaženie žuvačka bez cukru alebo čerstvé bylinky, napríklad mäta.
Ak ste neboli zvyknutí mať vo vašej strave odporúčané denné množstvo vlákniny, môže sa stať, že sa v počiatku diéty objaví zápcha. Tej však môžete predísť dostatočným pitným režimom, a to 2 – 3 l vody denne. Po pár dňoch si váš tráviaci systém na pravidelný príjem vlákniny zvykne a ťažkosti odznejú.
Vzhľadom na veľkú zmenu stravy môže krátkodobo prísť aj opak zápchy, hnačka. Tá sa dostaví, keď vo svojej strave obmedzíte sacharidy, ale nezaradíte do nej zdravé tuky alebo je to len pre vaše telo taká významná zmena, na ktorú nepríjemne zareagovalo. Doprajte si v tieto dni väčšie množstvo semienok, orechov, avokáda, masla alebo kvalitných olejov. V prípade potreby siahnite tiež po psylliu. Hnačka by však rozhodne nemala trvať dlhší čas a ak k tomu dôjde, kontaktujte našu výživovú poradňu.
Ak sa vaša strava skladala prevažne z jedál s vysokým obsahom sacharidov a cukru, telo potrebuje nejaký čas, aby si na nový spôsob stravovania zvyklo. Predovšetkým na začiatku diéty – v období, keď sa zbavujete závislosti od cukru – vás tak v dôsledku radikálneho zníženia sacharidov môže zaskočiť hypoglykémia, čiže pokles hladiny cukru v krvi. To znamená, že vás bude prenasledovať chuť na sladké, môžete pociťovať hlad, únavu až ľahké roztrasenia. Doprajte si kvalitnú kávu, silnejší čaj a výnimočne aj 0,2 l coly light alebo coly zero. Na tlak v oblasti hlavy môžete telu doplniť exogénne ketóny.
V priebehu prvých týždňov proteínovej diéty dochádza k rýchlemu úbytku tuku, ktorý je hormonálne aktívny a môže tak u citlivých žien dôjsť k zmenám v menštruačnom cykle. Dopĺňajte preto každý deň do stravy zdravé tuky, napr. ½ avokáda, hrsť orechov (vlašské, mandle...), 2 lyžice olivového, tekvicového alebo kokosového oleja. Ak vaša menštruácia trvá nezvyčajne dlho, alebo je nepravidelná a počas 2 až 3 mesiacov sa to nevylepší, navštívte svojho gynekológa.
V ojedinelých prípadoch môže v úvodných dňoch proteínovej diéty zmena jedálneho lístka spôsobiť aj svalové kŕče. Tým predídete dodržiavaním pitného režimu (vypite 2 až 3 l nesladených tekutín denne) a doplnením horčíka. Spočítajte si svoj aktuálny príjem horčíka a o množstve, ktoré by ste mohli do stravy doplniť, sa potom poraďte priamo v lekárni.
Veľmi výnimočne až zriedkavo sa môže objaviť aj neznášanlivosť proteínových jedál, vracanie alebo vyrážka. V takom prípade je potrebné diétny režim bezodkladne ukončiť.
Môže sa tiež stať, že pre vás ketóza nie je vhodná. Ak trpíte cukrovkou I. typu, máte problémy s vnútornými orgánmi, ste tehotná alebo sa vás priamo týka zoznam kontraindikácií, zvážte iný spôsob chudnutia než proteínovú diétu, alebo sa pred jej začatím poraďte s lekárom či s výživovým poradcom.
Nutričná ketóza je stav, pri ktorom sa v tele zvýši hladina tzv. ketolátok v krvi. Dochádza k nej vtedy, keď telo namiesto sacharidov (glukózy) začne využívať ako zdroj energie vlastné tukové zásoby.
Do ketózy sa telo dostane v momente, keď znížite príjem sacharidov pod cca 50 g/deň a dôjde k vyčerpaniu glykogénových zásob, čo môže trvať 2 – 4 dni.
Proteínové nápoje a jedlá KetoDiet obsahujú šetrné umelé sladidlá, ktoré sú schválené v legislatíve EÚ. Nezvyšujú hladinu cukru v krvi a vašu ketózu neohrozia.
Ak vám ubúdajú centimetre na obvodoch a nadbytočné kilogramy, cítite sa plní energie a nemáte pocit hladu, ste pravdepodobne v ketóze. Môžete vyskúšať aj indikátorové prúžky na analýzu moču. Tie však nie sú spoľahlivé. Stopercentnú istotu získate len rozborom krvi.
Ketolátky sú silné organické kyseliny, ktoré vznikajú v pečeni. Patrí medzi ne acetoacetát, kyselina β-hydroxymaslová a acetón. Pokiaľ vo svojej strave výrazne obmedzíte príjem sacharidov, prestáva byť pre váš organizmus primárnym zdrojom energie glukóza a nahrádzajú ju práve ketolátky. To sa prejaví najmä v krvi aj v moči, kde však možno zachytiť len jednu z nich, a to acetoacetát.
Hneď ako významne obmedzíte príjem sacharidov, tuky sa začnú štiepiť a uvoľňovať mastné kyseliny. Tie sa v pečeni premenia na ketolátky, čiže ketóny, z ktorých telo čerpá energiu. Dochádza k stavu, ktorému hovoríme ketóza.
Dočasná ketóza je pre telo prirodzený stav. Napriek tomu by ste pred začiatkom diéty mali poznať svoj zdravotný stav a zoznam kontraindikácií.
Základom stravy pri ketogénnej diéte sú tuky, ktoré by mali tvoriť cca 60 – 70 % denného príjmu a mali by pochádzať z kvalitných zdrojov. Zároveň mierne zvýšte príjem bielkovín, a to na 0,8 – 1,5 g na kilogram svojej ideálnej hmotnosti. Množstvo sacharidov za deň by nemalo presiahnuť 50 g. Dbajte na dostatočný príjem vybraných druhov zeleniny, aby ste pokryli dávku mikroživín.
Do ketózy sa dostanete spravidla po 2 – 4 dňoch po vyčerpaní glykogénových zásob.
Môžete využiť špeciálne testovacie prúžky (KetoPhan, DiaPhan). Tie sa po kontakte s močom zafarbia (cca za 1 minútu). Vďaka intenzite sfarbenia (ružová až fialová) môžete vizuálne zhodnotiť stav ketolátok. Tento spôsob je však iba orientačný a nezodpovedá presne aktuálnej hladine ketónov v krvi. Z moču možno totiž zistiť prítomnosť iba jednej ketolátky (acetoacetátu) z troch možných.
Recepty, novinky a tajné akcie.
Nebojte sa, žiadny spam a všetko s mierou.